• Jak spędzamy dzień?

• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

obowiązuje od dnia 01.09.2023r.

Podstawa programowa realizowana jest w godzinach 07.00–17.00

7.00 - 8.30   Schodzenie się dzieci. Kontakty indywidualne, zabawy integrujące grupę, zabawy samodzielne – stwarzanie sytuacji zabawowych służących realizacji pomysłów dzieci. Praca indywidualna o charakterze wyrównawczo-stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym.

8.30 – 08.40     Zabawy ruchowe przy muzyce, poranne ćwiczenia gimnastyczne. Przygotowanie do śniadania – czynności porządkowe, czynności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

08.40 – 09.10      Śniadanie – realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz w zakresie dbałości o zdrowie. Mycie zębów.

9.10 - 10.00      Zajęcia kierowane z całą grupą w oparciu o założenia podstawy programowej. Realizacja zadań edukacyjnych.

10.00 - 10.20      Zabawy służące realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci. Gry i zabawy stolikowe, dydaktyczne, konstrukcyjne, tematyczne. Zabawy swobodne na dywanie i w kącikach zainteresowań.

10.20 – 10.30     II śniadanie – owoc

10.30 – 11.45     Czynności samoobsługowe przed wyjściem na spacer, do ogrodu przedszkolnego (nauka ubierania się, zapiania guzików, suwaków – doskonalenie czynności). Zabawy samodzielne w ogrodzie , zajęcia ruchowe zorganizowane przez nauczyciela, zabawy tropiące, wycieczki i spacery – obserwacja środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola lub zorganizowane w sali zajęć ćwiczenia gimnastyczne.

11.45 - 12.00  Przygotowanie do obiadu. Czynności higieniczne i samoobsługowe oraz opiekuńcze w łazience. Czynności porządkowe.

12.00 - 12.30    Obiad – celebrowanie posiłku, realizacja założeń programowych w zakresie prawidłowego posługiwania się sztućcami (widelcem, łyżką). Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

12.30 – 14.15    Relaks – odpoczynek dzieci, słuchanie i czytanie bajek, muzyki relaksacyjnej – wyciszenie / Samodzielna zabawa dzieci – podejmowanie różnorodnych form działania przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca indywidualna z dziećmi o charakterze wyrównawczo-‑stymulującym oraz praca z dzieckiem zdolnym, dostosowanie zadań do możliwości dzieci. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych.

14.15 - 14.40  Przygotowanie do podwieczorku – czynności higieniczne i samoobsługowe.

14.40 - 15.00  Podwieczorek - kultura spożywania posiłków.

15.00 - 17.00   Ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Zabawy samodzielne dzieci. Zabawa ruchowa. Zabawy przygotowujące do nabywania umiejętności szkolnych, pobyt na świeżym powietrzu, rozchodzenie się dzieci.