• O nas

• Przedszkole Nr 138 przy ul. Maklakiewicza 9a to nowy,
          wolnostojący, parterowy budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znajdujemy się na Górnym Mokotowie, wewnątrz dużego osiedla, pomiędzy ulicami Etiudy Rewolucyjnej i Maklakiewicza, z dala od ruchliwych ulic. Placówka dysponuje 6 salami zabaw, w każdej może przebywać 25 dzieci. Sale dydaktyczne są jasne i przestronne, z bogatą bazą pomocy dydaktycznych. Przy każdej sali jest szatnia i łazienka dla dzieci.

Ponadto w przedszkolu znajduje się sala widowiskowo-gimnastyczna, pracownia plastyczna, gabinety do zajęć logopedycznych i zajęć indywidualnych, zaplecze administracyjne oraz nowoczesny blok żywienia. W kuchni przedszkolnej przygotowywane są zdrowe, smaczne posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek.
              Ogród przedszkolny to duży, pełen zieleni teren z boiskiem do gry w piłkę, zabawki ogrodowe, piaskownicę. Jest to miejsce radości, odpoczynku i bezpiecznej zabawy. Dzieci będą korzystać z placu zabaw codziennie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Na terenie ogrodu odbywać się będzie część zajęć edukacyjnych, pikniki, zabawy sportowe.
             Przedszkole zaprasza rodziców i dzieci do czterech grup wiekowych /3-6 lat/, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 17.00.

Przedszkole stwarza warunki do wszechstronnego rozwoju dziecka, wpaja mu zasady zdrowego stylu życia, właściwych zachowań społecznych. Oferujemy bogaty wachlarz zajęć, warsztatów, imprez i uroczystości integrujących społeczność przedszkolną.

Nasze atuty:
          - Promocja zdrowia psychicznego – nabywanie przez dzieci podstawowych umiejętności interpersonalnych, rozróżnianie i nazywanie emocji, poznawanie sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz szukanie sposobów bezpiecznego ich wyrażania.

- Zabawy z elementami arteterapii – stwarzanie możliwości do doświadczania i przeżywania realizowane przez udział w zabawach twórczych, wyrażanie ekspresji, budzenie kreatywności. Podkreślanie wartości procesu, udziału we wspólnej zabawie. Wykorzystanie technik plastycznych, muzykoterapii, tańca. Uczestniczenie w zabawach relaksacyjnych, wyciszających - nabywanie wiary we własne możliwości, kształtowanie poczucia sprawczości. Masażyki – wg programu Dzieci Dzieciom Dar Dotyku (CMC).

- Współpraca zamiast rywalizacji – integracja grupy, środowiska przedszkolnego. Kształtowanie umiejętności, które przydadzą się w nowoczesnym społeczeństwie, opartych na szacunku dla innych. Budowanie relacji w duchu Porozumienia bez przemocy (NFC). Kształtowanie kompetencji miękkich przydatnych w zmieniającym się świecie. Poznawanie praw dziecka.

- Rozwijanie zainteresowania sztuką – plastyką, wartościową literaturą dla dzieci, zabawami teatralnymi, muzyką. Tworzenie przedstawień i udział w zabawach teatralnych z wykorzystaniem pedagogiki zabawy. Znajdowanie radości we wspólnym tworzeniu spektakli, przygotowywaniu przez dzieci jego elementów, byciu twórcą i aktorem.

- W 2020 r. nasz przedszkole uzyskało certyfikat TR Warszawa – poświadczenie, że placówka promuje rozwój zawodowy kadry nauczycielskiej, a także twórcze i innowacyjne podejście do nauczania oparte na metodach pedagogiki teatru.

- Korzystanie z oferty przygotowanej przez miasto i placówki kultury oraz tworzenie własnych projektów z zakresu edukacji kulturalnej. W 2021 r. nasza nauczycielka zajęła 1 miejsce w kategorii Przedszkola w konkursie Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej - projekt ,Ławka'' realizowany z przedszkolakami, przy współpracy rodziców. - Rozwijanie zainteresowań varsavianistycznych. Poznawanie historii miasta, ale także wiadomości o współczesności, elementów wiedzy z zakresu architektury, planowania, dostrzeganie zależności i potrzeb różnych mieszkańców stolicy np. osób z niepełnoprawnościami. W 2021 r. przedszkole uzyskało certyfikaty Varsavianistycznego Przedszkola (Towarzystwo Przyjaciół Warszawy).

- Promocja ekologicznego stylu życia, dostrzeganie potrzeby dbałości o zieleń, poznawanie zasad recyklingu, zdobywanie wiadomości na temat nowatorskich rozwiązań np. budowanie zbiorników na deszczówkę. Współpraca z fundacją Culturelab (TupTupTup).