Wariant A – model tradycyjny
W przedszkolu funkcjonuje tradycyjne – stacjonarne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
Wariant B- Model hybrydowy (nauka odbywa się zdalnie i stacjonarnie)
Zajęcia mogą być zawieszone częściowo tylko dla wybranych grup. Zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Decyzję o zawieszeniu zajęć podejmuje zawsze dyrektor placówki po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz uzyskaniu zgody organu prowadzącego. Sanepid nigdy nie zawiesza zajęć, a jedynie opiniuje takie rozwiązanie.
Wariant C- Model zdalny dla całego przedszkola
Decyzję o zawieszeniu zajęć na określony czas w całym przedszkolu i realizacji we wszystkich grupach kształcenia na odległość (edukacji zdalnej) podejmuje dyrektor placówki po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Sanepid nigdy nie zawiesza zajęć, a jedynie opiniuje takie rozwiązanie.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1166) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 14.08.2020 r. przewiduje, że zawieszenie zajęć na czas oznaczony może nastąpić wówczas, gdy ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie dzieci.
Przewidziane prawem rozwiązanie należy traktować jako środek nadzwyczajny, w szczególności w razie zaistnienia w przedszkolu ogniska zarażeń koronawirusem COVID-19 wśród dzieci lub personelu. Mieszana forma kształcenia, bądź kształcenie zdalne, może również zaistnieć jako środek prewencji przeciwepidemicznej, w razie zakwalifikowania danego miasta (powiatu) do obszarów, na którym obowiązują dodatkowe ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii („obszar czerwony” albo „obszar żółty”). Dopiero w przypadku zaistnienia któregoś z wymienionych zdarzeń, opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dotycząca sytuacji epidemicznej będzie kluczowa dla dyrektora i organu prowadzącego w podjęciu decyzji o zawieszeniu pracy przedszkola.
Opinia Sanepidu
Opinia Sanepidu jest przedmiotem indywidualnej analizy na podstawie przedstawionych przez dyrektora rozwiązań dotyczących organizacji zajęć przedszkolnych i szczegółowego opisu placówki.
Kryteria brane pod uwagę przez Sanepid
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, analizując sytuację bierze pod uwagę kryteria epidemiologiczne/kliniczne oraz organizacyjne w konkretnej placówce.
Przesłanki epidemiologiczne to przede wszystkim potwierdzenie zakażenia COVID-19 u dziecka lub pracownika przedszkola lub wystąpienie objawów wskazujących na COVID-19 i bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie.
Kryteria organizacyjne to m.in: liczba przypadków w przedszkolu, warunki organizacyjne
i architektoniczne placówki.
Wytyczne będą uwzględniały również warunki niezależne od przedszkola tj.
- lokalną sytuację epidemiologiczną (liczbę osób zakażonych/ zapadalność/dynamikę wzrostu),
- przypadki związane z transmisją poziomą oraz ogniskami instytucjonalnymi i ich charakterem,
- ocenę ryzyka transmisji zakażenia na pozostałe dzieci i personel.
Zgoda organu prowadzącego
Dyrektor przedszkola po uzyskaniu pozytywnej opinii Sanepidu o zawieszeniu zajęć występuje do organu prowadzącego (Burmistrza Dzielnicy) z wnioskiem o zawieszenie zajęć. Organ prowadzący wydaje zgodę na zawieszenie zajęć.